TBMM KÜRSÜSÜNDEN EKONOMİK YÖNETİMİ ELEŞTİRDİ
Facebook
Twitter
Haber
06 Mart 2021 - Cumartesi 10:41
 
TBMM KÜRSÜSÜNDEN EKONOMİK YÖNETİMİ ELEŞTİRDİ
SİYASET Haberi
TBMM KÜRSÜSÜNDEN EKONOMİK YÖNETİMİ ELEŞTİRDİ

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, Türkiye’de artan kira ve konut fiyatları, yaşam pahalılığı ve derinleşen yoksulluk hakkında TBMM Genel Kurulu’nda Meclis kürsüsünden konuştu

Konuşmasında enflasyon ve zamlar sebebi ile vatandaşların geçinemediğini ve gelecek için yatırım yapamadığını dile getiren Milletvekili Cesur, hükümeti yıllar içerisinde üretime yönelik yeterli yatırımlar yapmamakla ve fiyat istikrarı olan bir ekonomi kuramamakla eleştirdi.

VATANDAŞIN DİŞİNDEN KEMİĞİNDEN ARTTIRDIĞI BİRİKİMLER UÇUP GİTTİ

Ev veya araba edinmek isteyen, özellikle düşük gelirli vatandaşların yüksek fiyatlar ve yüksek faizler sebebi ile, Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans Sistemleri’ne yöneldiğini belirten Milletvekili Cesur, bu sistemlerde gerekli düzenleme ve denetimlerin zamanında yapılmaması sebebi ile pek çok vatandaşın mağduriyet yaşadığını söyledi.

Milletvekili Cesur, “El Birliği sistemlerine dolandırıcılık karıştı, bu sistemleri işleten şirketler battı ve zaten vatandaşlarımızın dişinden kemiğinden arttırdığı birikimleri uçtu gitti. Bir kısım da bu sistemlerde, faizden kaçayım derken, enflasyona tutuldu. Kuralarda sıralarını beklerken paraları eridi, konut fiyatları arttı, vatandaşlarımız birikimleri ile ev alamaz hale geldi. Bu düzenlemeleri baştan yapsaydınız, birikimleri kaybeden vatandaşlarımızın vebalini almazdınız.” dedi.

EKONOMİYİ HASTA ETTİNİZ

Milletvekili Cesur; “TÜİK Hane Halkı Bütçe Araştırması’nın son 5 yıllık verilerine göre; en az harcama yapabilen 40’lık kesiminin kiraya ayırdığı bütçe 35,7. 2004’te 30.8’i kira ve konut harcamasıymış! Kira baskısı artınca, “kira öder gibi ev almak” cazip hale gelmiş.” dedi.

“2015’ten beri, ABD 2,5’ün üzerinde, AB ise 0,5 üzerinde faiz görmezken, biz en düşük 7,5; kimi zamansa 24 faiz gördük. Şimdi de dünya 0 faizde, hatta negatif faize yönelmişken bizde 17 faiz var. Ekonomiyi hasta ettiniz ve bir türlü de sağlığına kavuşturamadınız. Öyle olunca vatandaş 1 ev alırken, bankaya başvursa yarım ev de bankaya alacak, nasıl alsın?” diye devam etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TBMM, KÜRSÜSÜNDEN, EKONOMİK, YÖNETİMİ, ELEŞTİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı