1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz bakın ne oluyor!
Facebook
Twitter
Haber
11 Eylül 2021 - Cumartesi 22:53
 
1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz bakın ne oluyor!
Sıcak bir şey içtiğinizde ya da yediğinizde dilinizde oluşan yanma hissini birkaç pratik bilgi ile geçirebilirsiniz. İşte detaylar...
SAĞLIK Haberi
1 çay kaşığı balı dilinizde bekletirseniz bakın ne oluyor!

Sıcacık içeceğinizden veya çorbanızdan bir yudum almak için sabırsızlanıyorsunuz ancak ilk yudumda diliniz öyle bir yanıyor ki geri kalanının keyfini çıkaramıyorsunuz.


Üstelik dilinizin iyileşmesi uzayınca yediklerinizden hiçbir tat alamayacaksınız. Peki dil yanması nasıl çabuk iyileştirilir?

Ağzınızdan nefes alın

Sıcak bir şey yedikten sonra hemen tükürün, dilinizi dışarı çıkarıp ağzınızdan nefes alıp vermeye başlayın. Ağzınızdan nefes aldığınızda soğuk hava içeri girerek yanmayı azaltır.

Soğuk bir şey yiyin/için

Hızlı bir şekilde soğuk bir şey yiyip içmek dilinizin sıcaklık derecesini düşürecek, inflamasyonu azaltacak ve doku hasarını önleyecektir. Buz ya da bozlu dondurma emebilirsiniz. Soğuk bir içecekten küçük yudumlar alın.

Ağzınızda ılık su çalkalayın

2013'te yapılan bir araştırmaya göre, yanıklardan sonra oluşan hasarı azaltmak için ılık su kullanılabilir. Ilık su, mikrosirkülasyonu arttırarak dokuların ölmesini engelliyor. Ilık suya biraz da tuz atarsanız enfeksiyonu önleyecektir.

1/2 çay kaşığı tuzu bir bardak ılık suyla karıştırıp ağzınızda 30 saniye çalkaladıktan sonra tükürün. Diliniz iyileşene kadar günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Bal

Bal, antibakteriyel özelliğiyle bakterinin hasar gören ciltte enfeksiyon oluşturmasını engelliyor; şişliği ve acıyı azaltıyor, iyileşmeyi hızlandırıyor.

1 çay kaşığı balı dilinize yayın, dilinizin üzerinde mümkün olabildiğince bekletin. Gün 2-3 kez tekrarlayın.

Bal 1 yaşının altındaki çocuklara verilmemelidir!

Şeker

Şeker yanma hissini yatıştırır. Tat alma duyusunu geliştirir.

1 çay kaşığı şekeri dilinize koyup dilinizi damağınıza yaslayıp şeker eriyene kadar bekleyin.

Kan şekeriniz yüksekse tavsiye edilmez!

Kaynak: Editör:
Etiketler: 1, çay, kaşığı, balı, dilinizde, bekletirseniz, bakın, ne, oluyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı