Okur ile 5 dakikada günün özeti
Facebook
Twitter
Haber
19 Kasım 2021 - Cuma 21:49
 
Okur ile 5 dakikada günün özeti
Gün içinde yaşananlar, önemli haberler, bugüne yansıyanlar... Günün önemli gelişmelerini sizin için derledik!
ISPARTA Haberi
Okur ile 5 dakikada günün özeti

10 gün önce kaybolan Müslüme’den acı haber!

Mersin’in Gülnar ilçesinde 10 gün önce kaybolan Müslüme uzun süredir aranıyordu. Kış mevsiminde sahil kesimlerine göç eden Sarıkeçili Yörükleri’nden olan aile, çadır kurdukları esnada kızlarının kaybolduğunu fark etmişti. Ekiplerin yaptığı arama sonucu çadırdan 7 kilometre uzaklıktaki ormanlık alanda küçük kızın cansız bedenine ulaşıldı. 

Koronavirüse karşı iki yeni şırıngasız aşı!

Çin ve İngiltere’nin ürettiği iki farklı yeni nesil aşıyla ilgili ilk bilgiler geldi. Dünyanın ilk solunabilir aşısına imzasını atmaya hazırlanan Çin, aşının akciğerlere inip mukozal bağışıklığı geliştireceğini kaydetti. 14 gün içerisinde geleneksel aşılarla aynı etkiyi yarattığını açıklayan yetkililer çalışmaların sürdüğünü belirtti. İngiltere’deki aşı ise T-hücrelerini harekete geçirmesi için tasarlanarak üretildi. “Emergex Aşısı” olarak adlandırılan bu aşı cilt yüzeyine mikro iğnelerle uygulanacak. Uzmanlar, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi hedefleyen aşının diğer aşılarla birlikte tamamlayıcı bir görev üstleneceğini belirtti.

Kamu bankalarından kredi faizlerinde indirim!

Merkez Bankasının faiz indirimi kararından sonra kamu bankaları da kredi faiz oranlarını düşürdüğünü duyurdu. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere kredi faiz oranlarında 100 baz puana kadar indirim yapan bankalar konut kredilerinde de indirime gitti. Sıfır konut için kredi faiz oranları 1 milyon TL ve altındaki tutarlar için yüzde 1,20, 1 milyon TL üzerindeki tutarlar içinse yüzde 1,29’a düşürüldü. 

Hava kirliliğinin neden açıklandı!

Uluslararası Hava Kirliliğini Önleme ve Çevre Koruma Birliği Başkanı Prof. Dr. Selahattin İncecik İstanbul’daki hava kirliliğine yönelik açıklamalarda bulundu. Hava kirliliğine neden olan durumların zamanla değişiklik gösterebileceğini ve farklı nedenlere bağlı olabileceğini belirten İncecik “İstanbul’da son 21 yıldan beri giderek artan bir şekilde hava kirliliğine neden olan en önemli faktör trafik ve motorlu araçlar.” dedi. Konuşmasında 90’lı yıllara kadar hava kirliliğine sebep olan olayın konutların ısıtılmasında kullanılan kömürler olduğuna işaret ederek şehirlerde doğal gaz dışında bir yakıtın kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Hasan Dağı’nda volkanik hareketlilik!

Türkiye’nin en büyük ikinci volkanik dağı olan Hasan Dağı’nda, yaşanan depremlerin ardından yapılan incelemelerde magma tabakasında hareketlilik ve yükselmelerin görüldüğü tespit edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Aksaray AFAD Müdürü Cezmi Türkmen “Kabuk hareketlerini ve kabarmalarını takip edeceğiz.” diyerek dağı yakın mercek altına aldıklarını belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Okur, ile, 5, dakikada, günün, özeti,
Yorumlar
Haber Yazılımı