Türkiye yangına karşı tek yürek oldu!
Facebook
Twitter
Haber
04 Ağustos 2021 - Çarşamba 05:33
 
Türkiye yangına karşı tek yürek oldu!
8 gündür devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları sürüyor. Yangının ilk anından itibaren devletin tüm kurumları seferber edilirken, bakanlar bölgede incelemelerde bulunuyor. İtfaiye erleri, orman işçileri, vatandaşlar alevlere karşı gece gündüz demeden omuz omuza mücadele veriyor. Orman yangınlarından dolayı Türkiye'nin her yerinden gelen yiyecek ve içecekler de mahalle sakinleri ile ekiplere dağıtılıyor.
GÜNDEM Haberi
Türkiye yangına karşı tek yürek oldu!

Foto - Sosyal medya hesabından açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun,

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "OrmanınKahramanları bugün Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde Yeşil Vatanımızı 8 helikopter, 3 uçak, 61 arazözle alevlere karşı savundu. Tek karede 5 helikopter…" dedi.

#2

Foto - Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da,

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, "Türk Silahlı Kuvvetleri, pek çok bölgede yangın söndürme ve tahliye çalışmalarına desteği sürdürüyor. 400’den fazla Mehmetçik; 3 İHA, 4 helikopter, 2 çıkarma gemisi, 50’den fazla itfaiye, arazöz ve iş makinasıyla görev yapıyor. TSK verilecek her türlü ilave göreve hazırdır." denildi.

 
#3

Foto - Bakan Yanık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,

Bakan Yanık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yangınların başladığı ilk andan itibaren nakdi desteklerimizi ivedilikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarımıza ilettik. Yangının devam ettiği Antalya SYD Vakfımıza 10 milyon TL, Muğla SYD Vakfımıza da 3 milyon TL ek kaynak daha gönderiyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre desteklerimiz artarak sürüyor. Sürecin başından bu yana yangından etkilenen bölgelere toplamda 34 milyon TL destek gönderdik" dedi.

#4

Foto - Antalya'nın Manavgat ilçesi Oymapınar Mahallesi'nde 6 gün önce başlayan orman yangınının ilk gününde, Tahir Yılmaz'a ait ahır ve ev tamamen yandı. Altı gün sonra ekipler çöken ahır çatısının enkazını kaldırdığında, altında canlı bir keçi olduğunu gördü. Hayvana ilk müdahaleyi ekipte gönüllü çalışan veteriner hekim Hasan Gökhan Özhasenekler yaptı. İlk aşamada su verilen ve oldukça susadığı gözlenen hayvan, serum ve yanık tedavisi uygulanarak, gözetim altına alındı.

#10

Foto - Antalya'nın Manavgat ilçesinde 6 gün önce başlayan orman yangını, hala devam ediyor. Hem havadan hem de karadan müdahalenin sürdüğü yangın için Türkiye'nin birçok noktasından ekipler, destek için geldi. Rusya, Ukrayna, Moldova, İran ve Gürcistan'dan gelen helikopterler, yangınla mücadelede kolaylık sağlıyor. Helikopterler, yangın söndürme faaliyetlerine sabahın erken saatlerinde başlayıp, hava kararana kadar devam ediyor. Hava kararınca ikmal ve bakım için de 'yuva' denilen Ulualan Yangın Yönetim Merkezi'ne geliyor. Burada pilotlar dinlenirken, helikopterlerin ise bakım ve ikmalleri yapılıyor. Pilotlar, kendi aralarında Ulualan Yangın Yönetim Merkezi'ne 'yuva', helikopterlere ise 'ateş kuşu' diye hitap ediyor. 'Ateş kuşları' devasa görüntüleriyle pistte yer alıyor.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 6 gün önce başlayan orman yangını, hala devam ediyor. Hem havadan hem de karadan müdahalenin sürdüğü yangın için Türkiye'nin birçok noktasından ekipler, destek için geldi. Rusya, Ukrayna, Moldova, İran ve Gürcistan'dan gelen helikopterler, yangınla mücadelede kolaylık sağlıyor. Helikopterler, yangın söndürme faaliyetlerine sabahın erken saatlerinde başlayıp, hava kararana kadar devam ediyor. Hava kararınca ikmal ve bakım için de 'yuva' denilen Ulualan Yangın Yönetim Merkezi'ne geliyor. Burada pilotlar dinlenirken, helikopterlerin ise bakım ve ikmalleri yapılıyor. Pilotlar, kendi aralarında Ulualan Yangın Yönetim Merkezi'ne 'yuva', helikopterlere ise 'ateş kuşu' diye hitap ediyor. 'Ateş kuşları' devasa görüntüleriyle pistte yer alıyor.

 
#11

Foto - elikopterlerin su atışı yaptığı tankın içine çok sayıda kişi rahatlıkla girebiliyor. Büyük boyutlarda üretilen tank, helikopterin alt kısmına mekanizmayla bağlanıyor. Su doldurma havuzlarına giden helikopter, 2 bin 600 kilo suyu hazneye doldurup, yangın bölgesine geldiğinde tankın alt kısmından suyu bırakıyor.

elikopterlerin su atışı yaptığı tankın içine çok sayıda kişi rahatlıkla girebiliyor. Büyük boyutlarda üretilen tank, helikopterin alt kısmına mekanizmayla bağlanıyor. Su doldurma havuzlarına giden helikopter, 2 bin 600 kilo suyu hazneye doldurup, yangın bölgesine geldiğinde tankın alt kısmından suyu bırakıyor.

#12

Foto - Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan yangında alevlerden kurtulmak için sığındığı mağarada mahsur kalan çoban ve 45 keçisi kurtarıldı. Kahramankazan Belediyesi Arama Kurtarma Birliği tarafından kurtarılan çoban ve keçileri, kamyon yardımıyla bölgeden tahliye edildi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan yangında alevlerden kurtulmak için sığındığı mağarada mahsur kalan çoban ve 45 keçisi kurtarıldı. Kahramankazan Belediyesi Arama Kurtarma Birliği tarafından kurtarılan çoban ve keçileri, kamyon yardımıyla bölgeden tahliye edildi.

#13

Foto - Antalya'nın Manavgat, Gündoğmuş, Akseki ve Alanya ilçelerindeki 13 mahallede yangın devam ediyordu. Manavgat'ta, alevlerin tehdit ettiği Sırtköy Mahallesi, Gündoğmuş'ta da Ümütlü ve Senir mahalleleri tahliye edildi. Ümütlü Mahallesi'ne, duman nedeniyle mahsur kalan 10'u itfaiye personeli 20 kişi kurtarıldı. Akseki ilçesi Kepezbeleni Mahallesi'ndeki yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Gülen Dağ'daki yangın da devam ediyor. 4 ilçede yangından 50 bin hektar alan etkilendi.

Antalya'nın Manavgat, Gündoğmuş, Akseki ve Alanya ilçelerindeki 13 mahallede yangın devam ediyordu. Manavgat'ta, alevlerin tehdit ettiği Sırtköy Mahallesi, Gündoğmuş'ta da Ümütlü ve Senir mahalleleri tahliye edildi. Ümütlü Mahallesi'ne, duman nedeniyle mahsur kalan 10'u itfaiye personeli 20 kişi kurtarıldı. Akseki ilçesi Kepezbeleni Mahallesi'ndeki yangın, kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Gülen Dağ'daki yangın da devam ediyor. 4 ilçede yangından 50 bin hektar alan etkilendi.

#14

Foto - Muğla'nın Milas ilçesi Beyciler'de başlayan yangın Bodrum'a ulaştı. Yukarı ve Aşağı Mazı mahallelerinde etkili olan alevler, önceki akşam Çökertme Mahallesi'ne ulaştı. Gece boyunca etkili olan alevlerin bölgedeki termik santrale ulaşmaması için büyük çaba harcandı. Gökbel Mahallesi'nde yaşayanlar 500 büyükbaş hayvanı alarak mahalleyi terk etti. Mazı Mahallesi'nde ev ve işyerleri büyük zarar gördü. Mahalleli yangına müdahale için denizden su taşıdı.

Muğla'nın Milas ilçesi Beyciler'de başlayan yangın Bodrum'a ulaştı. Yukarı ve Aşağı Mazı mahallelerinde etkili olan alevler, önceki akşam Çökertme Mahallesi'ne ulaştı. Gece boyunca etkili olan alevlerin bölgedeki termik santrale ulaşmaması için büyük çaba harcandı. Gökbel Mahallesi'nde yaşayanlar 500 büyükbaş hayvanı alarak mahalleyi terk etti. Mazı Mahallesi'nde ev ve işyerleri büyük zarar gördü. Mahalleli yangına müdahale için denizden su taşıdı.

#15

Foto - Marmaris'te yangın sürüyor. Turunç Mahallesi'nde tur tekneleriyle tahliye yapıldı. Köyceğiz'de yangın sürerken, Seydikemer ilçesindeki yangın kısmen kontrol altına alındı.

Marmaris'te yangın sürüyor. Turunç Mahallesi'nde tur tekneleriyle tahliye yapıldı. Köyceğiz'de yangın sürerken, Seydikemer ilçesindeki yangın kısmen kontrol altına alındı.

#16

Foto - Adana'nın Karaisalı ve Çukurova ilçeleri sınırında bir tarlada çıkan anız yangını ormana sıçradı, söndürme çalışmaları sürüyor. Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Yazılı Kanyon Milli Parkı'nda yangın çıktı. Denizli'nin Buldan ilçesinde de yangın çıktı.

Adana'nın Karaisalı ve Çukurova ilçeleri sınırında bir tarlada çıkan anız yangını ormana sıçradı, söndürme çalışmaları sürüyor. Isparta'nın Sütçüler ilçesine bağlı Yazılı Kanyon Milli Parkı'nda yangın çıktı. Denizli'nin Buldan ilçesinde de yangın çıktı.

#17

Foto - Antalya'nın Serik ilçesi Çakallık Mahallesi'nde yaşayan 5 yaşındaki Fatma Gül televizyonlarda yanan köyleri, evleri ve hayvanları görünce gözyaşlarına boğuldu. Kendisi gibi aynı ismi taşıyan anne Fatma Gül ile babası İbrahim Gül'e

Antalya'nın Serik ilçesi Çakallık Mahallesi'nde yaşayan 5 yaşındaki Fatma Gül televizyonlarda yanan köyleri, evleri ve hayvanları görünce gözyaşlarına boğuldu. Kendisi gibi aynı ismi taşıyan anne Fatma Gül ile babası İbrahim Gül'e

#18

Foto -

"Kumbaramda biriktirdiğim bütün paraları afetzedelere göndermek istiyorum" dedi. Afetzedeler için oluşturulan yardım toplama yerine elinde gelen Fatma Gül, kumbarasından çıkan 185 lirayı "Kardeşler için" diyerek teslim etti. Gül "Ağlayan anneleri görünce çok üzüldüm. Yanan evler beni çok ağlattı" dedi.

#19

Foto - Konya UMKE ekibinden 8 kişiden oluşan 2 tim, günlerdir süren Antalya Manavgat ilçesindeki yangın bölgesine görevlendirildi. Sırtköy'de ekipten Turan Sevim, insanların kaçıştığı sırada bir köpeği fark etti. Köpeği kucağına alıp, yangın yerinden uzaklaştıran Sevim, dumandan etkilenen köpeğe ilk müdahaleyi de yaptı. Sevim,

Konya UMKE ekibinden 8 kişiden oluşan 2 tim, günlerdir süren Antalya Manavgat ilçesindeki yangın bölgesine görevlendirildi. Sırtköy'de ekipten Turan Sevim, insanların kaçıştığı sırada bir köpeği fark etti. Köpeği kucağına alıp, yangın yerinden uzaklaştıran Sevim, dumandan etkilenen köpeğe ilk müdahaleyi de yaptı. Sevim, "Ambulansta köpeğe oksijen verdik. Su içmek istemedi. Göz göze geldik ve suyunu içmeye başladı" dedi.

#20

Foto - Mersin'in Silifke ilçesinde çıkan yangına vatandaşlar, traktör ve hafif ticari araçlarıyla su taşıyarak destek verdi.

Mersin'in Silifke ilçesinde çıkan yangına vatandaşlar, traktör ve hafif ticari araçlarıyla su taşıyarak destek verdi.

#21

Foto - Vardiyalı olarak alevlere su tutan vatandaşlar, kazma ve kürekleriyle de yangının yayılmasını engellemeye çalıştı.

Vardiyalı olarak alevlere su tutan vatandaşlar, kazma ve kürekleriyle de yangının yayılmasını engellemeye çalıştı.

#22

Foto - Denizli'nin Pamukkale ilçesinde, yerleşim yerine yakın bir noktada çıkan yangında, dumanları fark eden vatandaşlar, yangın bölgesine akın etti. Vatandaşlar, ağaç dalları, kürek ve tırmıklarla söndürme çalışmalarına yardım etti.

#25

Foto - Manavgat'taki yangını söndürmek için ekiplere destek verdiğini ifade eden Ali Poyraz,

#26

Foto - Antalya Manavgat'taki yangında alevlerden ve dumandan etkilenen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara gönüllü klinik hizmeti veren veteriner hekimler, zamanında müdahaleleriyle onlarca hayvanı hayata döndürdü. Hasar tespiti yapılan yerlerde ekipler, yangından zarar gören hayvanlara yanık ve yara müdahalesi yapıyor.

Antalya Manavgat'taki yangında alevlerden ve dumandan etkilenen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara gönüllü klinik hizmeti veren veteriner hekimler, zamanında müdahaleleriyle onlarca hayvanı hayata döndürdü. Hasar tespiti yapılan yerlerde ekipler, yangından zarar gören hayvanlara yanık ve yara müdahalesi yapıyor.

#27

Foto - Manavgat’ın Yeniköy mahallesindeki yangında alevlerin ortasında kalan evlerdeki vatandaşı jandarma ekipleri siren çalarak uyarıp tahliye etti. Bazı çiftçiler küçükbaş hayvanlarını sürü halinde önüne alarak mahalleden kaçtı

Manavgat’ın Yeniköy mahallesindeki yangında alevlerin ortasında kalan evlerdeki vatandaşı jandarma ekipleri siren çalarak uyarıp tahliye etti. Bazı çiftçiler küçükbaş hayvanlarını sürü halinde önüne alarak mahalleden kaçtı

#28

Foto - Manisa'nın Salihli ilçesinde çıkan orman yangınında 10 dönümlük alan zarar gördü. Yangını söndürmek için vatandaşlar da su şişeleriyle yardıma koştu.

Manisa'nın Salihli ilçesinde çıkan orman yangınında 10 dönümlük alan zarar gördü. Yangını söndürmek için vatandaşlar da su şişeleriyle yardıma koştu.

#29

Foto - Muğla'nın Seydikemer ilçesinde çıkan yangın zeytin bahçelerine ulaştı. Kabaağaç Mahallesi'nde yerleşim yerlerine yakın bölgedeKİ yangına, havadan ve karadan müdahale edildi. Mahalle sakinleri traktörlerine bağladıkları ilaç makinelerindeki suyu sıkarak, söndürme çalışmalarına destek verdi.

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde çıkan yangın zeytin bahçelerine ulaştı. Kabaağaç Mahallesi'nde yerleşim yerlerine yakın bölgedeKİ yangına, havadan ve karadan müdahale edildi. Mahalle sakinleri traktörlerine bağladıkları ilaç makinelerindeki suyu sıkarak, söndürme çalışmalarına destek verdi.

#30

Foto - Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde çıkan orman yangınına Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı arazözler ve Bozdoğan Belediyesine ait iş makineleriyle müdahale ediliyor. Bölgedeki vatandaşlar da söndürme çalışmalarına destek veriyor.

Aydın'ın Bozdoğan ilçesinde çıkan orman yangınına Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı arazözler ve Bozdoğan Belediyesine ait iş makineleriyle müdahale ediliyor. Bölgedeki vatandaşlar da söndürme çalışmalarına destek veriyor.

#31

Foto - İzmir'in Gaziemir ilçesi Sarnıç Semti Atatürk Mahallesi'nde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına aralarında çocukların da bulunduğu onlarca vatandaş da destek verdi. Bazı vatandaşlar ağaç dallarıyla müdahale ederken, bazı vatandaşların yangın söndürme hortumunu taşıdığı görüldü.

İzmir'in Gaziemir ilçesi Sarnıç Semti Atatürk Mahallesi'nde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarına aralarında çocukların da bulunduğu onlarca vatandaş da destek verdi. Bazı vatandaşlar ağaç dallarıyla müdahale ederken, bazı vatandaşların yangın söndürme hortumunu taşıdığı görüldü.

#32

Foto - Antalya'nın Gündoğmuş ilçesindeki yangından orman yangınına müdahalede kadınlar ön cephede yer aldı.

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesindeki yangından orman yangınına müdahalede kadınlar ön cephede yer aldı.

#33

Foto - İzmir'in Gaziemir ilçesi Sarnıç semti Atatürk Mahallesi'ndeki yangını söndürme çalışmalarına aralarında çocukların da bulunduğu onlarca vatandaş da destek verdi. Bazı vatandaşlar ağaç dallarıyla müdahale ederken, bazı vatandaşların yangın söndürme hortumu taşıdığı görüldü.

İzmir'in Gaziemir ilçesi Sarnıç semti Atatürk Mahallesi'ndeki yangını söndürme çalışmalarına aralarında çocukların da bulunduğu onlarca vatandaş da destek verdi. Bazı vatandaşlar ağaç dallarıyla müdahale ederken, bazı vatandaşların yangın söndürme hortumu taşıdığı görüldü.

#34

Foto - Yangınlara havadan da uçak ve helikopterlerle müdahale sürüyor.

Yangınlara havadan da uçak ve helikopterlerle müdahale sürüyor.

#35

Foto - Türkiye’nin ciğerlerinin yandığı Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler Mahallesi'ndeki ormanlık alanın öncesi ve sonrası görenlerin yüreğini yaktı.

Türkiye’nin ciğerlerinin yandığı Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler Mahallesi'ndeki ormanlık alanın öncesi ve sonrası görenlerin yüreğini yaktı.

#36

Foto - Havadan çekilen görüntülerde yemyeşil ilçe yerleşim yeri hariç tamamen siyaha büründüğü görüldü.

Havadan çekilen görüntülerde yemyeşil ilçe yerleşim yeri hariç tamamen siyaha büründüğü görüldü.

#37

Foto - Marmaris İlçesine Bağlı İçmeler Mahallesinde günler süren müdahaleyle kontrol altına alınan yangının hasar verdiği bir bölgenin önceki ve sonraki durumu havadan drone ile görüntülendi.

Marmaris İlçesine Bağlı İçmeler Mahallesinde günler süren müdahaleyle kontrol altına alınan yangının hasar verdiği bir bölgenin önceki ve sonraki durumu havadan drone ile görüntülendi.

#38

Foto - Yangın öncesi yemyeşil olan ilçe yangından sonra siyaha bürünmüş hali görenlerin yüreğini sızlatıyor.

Yangın öncesi yemyeşil olan ilçe yangından sonra siyaha bürünmüş hali görenlerin yüreğini sızlatıyor.

#39

Foto - Türkiye’de orman yangınları ile mücadele devam ederken yangın sonrası felaketin boyutu gözler önüne seriliyor.

Türkiye’de orman yangınları ile mücadele devam ederken yangın sonrası felaketin boyutu gözler önüne seriliyor.

#40

Foto - İçmeler Mahallesinde ormanlık alan tamamen küle dönerken yerleşim yerlerine yakın bölgede bulunan ağaçların kurtarıldığı görülüyor.

İçmeler Mahallesinde ormanlık alan tamamen küle dönerken yerleşim yerlerine yakın bölgede bulunan ağaçların kurtarıldığı görülüyor.

#41

Foto - Öncesi ve sonrasında aynı yerden çekilen kareler ise yangının neden olduğu yıkımı net bir şekilde gösteriyor.

Öncesi ve sonrasında aynı yerden çekilen kareler ise yangının neden olduğu yıkımı net bir şekilde gösteriyor.

#42

Foto - Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan yangında ilk günde alevlerin esiri olan bir çok evin yandığı Kalemler Mahallesi havadan drone ile görüntüledi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde çıkan yangında ilk günde alevlerin esiri olan bir çok evin yandığı Kalemler Mahallesi havadan drone ile görüntüledi.

#43

Foto - Daha önce Türkiye'ye tatile geldiklerini ancak bu kez yangınla mücadele için burada olduklarını anlatan Kolomin, bir dönem tatil yaptıkları yörenin alevlere maruz kalmasından üzüntü duyduklarını kaydetti.

Daha önce Türkiye'ye tatile geldiklerini ancak bu kez yangınla mücadele için burada olduklarını anlatan Kolomin, bir dönem tatil yaptıkları yörenin alevlere maruz kalmasından üzüntü duyduklarını kaydetti.

#44

Foto - Türkiye'de bir yangın felaketi yaşandığını belirten Kolomin,

#45

Foto - Türkiye dost ülke. Türk halkına yardım etmek için buradayız. Bundan mutluluk duyuyoruz. İşimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Yangını en kısa sürede söndürmek için elimizden geleni yapıyoruz.

#46

Foto - Yangının çıktığı bölgelere kara ekiplerinin ulaşmasının zor olduğunu ifade eden Kolomin, hava ekibinin söndürmede daha etkili olduğunu dile getirdi. Tüm ekiplerin yoğun mücadele sarf ettiğini aktaran Kolomin,

Yangının çıktığı bölgelere kara ekiplerinin ulaşmasının zor olduğunu ifade eden Kolomin, hava ekibinin söndürmede daha etkili olduğunu dile getirdi. Tüm ekiplerin yoğun mücadele sarf ettiğini aktaran Kolomin, "Umarım ki Türk halkını en kısa sürede yangından kurtaracağız ve tekrar tatil için buralara geleceğiz." dedi. - "İki ülkenin iş birliği her zaman devam edecektir" Ukrayna uçaklarının koordinatör pilotu Fatih Düzgün de zorlu bir süreç yaşandığını söyledi. Yangın söndürme çalışmalarının koordinasyon içinde yürütüldüğünü vurgulayan Düzgün, "Gerçek dost kara günde belli olur sözünü gerçek kılan bir davranış. Dost ülke Ukrayna'ya ve halkına destekleri için teşekkür ediyoruz. Türkiye her zaman Ukrayna'ya destek oldu, Ukrayna da bugün Türkiye'nin yanında. İki ülkenin iş birliği her zaman devam edecektir." ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye, yangına, karşı, tek, yürek, oldu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı