Dolma Kalem KORONA İLE 1 YILLIK MÜCADELE – FIRSATÇI BAŞKAN
Facebook
Twitter
Yazı Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 23:26
 
KORONA İLE 1 YILLIK MÜCADELE – FIRSATÇI BAŞKAN
Dolma Kalem
 
 

KORONA İLE 1 YILLIK MÜCADELE – FIRSATÇI BAŞKAN

Merhabalar sevgili okurlar;

Bu yazımda Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in ne kadar fırsatçı biri olduğunu sizlere araştırmalarımla göstermeye çalışacağım. Yazı biraz uzun oldu ama sonuna kadar okumanızı ve siz değerli okurların da görüşlerini yorumlarda paylaşmanızı rica ediyorum.

Haydi başlayalım;

Ülkemizde korona virüs ile yaşamaya başlayalı tam olarak 1 sene oldu.

Pandemi sürecinde 1 yıl içerisinde neler yaşadık peki?

Belediye pandemi sürecinde nasıl bir yol izledi?

Sizler için biraz araştırdım ve pandemi sürecindeki Isparta Belediyesi neler yapmış hep birlikte biraz fikir edinelim dedim.

Ülkemizde ilk korona virüs 9 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklaması ile öğrenildi.

Isparta’nın pandemi sürecindeki rolü büyüktü.

- ''Nasıl?'' diyeceksiniz.

Yurt dışından gelen Türk vatandaşlarımız, Hac ve Umreye gidenler 15 gün boyunca filyasyona alınmak üzere ülkemizin farklı yerlerindeki KYK yurtlarına yerleştirildi. Bundan dolayı Isparta’daki KYK yurtları pandemi sürecinde hizmet vermiş oldu. Hatta KYK yurtlarında kontrol altında tutulan kişilerden dolayı bir ara Isparta, Türkiye genelinde en çok vakaya sahip iller arasında ilk sıralarda gibi gözüktü.

Bu süreçte Isparta Belediyesi neler yaptı? Biraz da bunları konuşalım hadi.

Ülkemizde ilk vakanın açıklanmasından sadece 2 gün sonra (Isparta’da vaka namına hiçbir şey yokken) Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in talimatları doğrultusunda vatandaşların yoğun olarak kullandığı toplu ulaşım araçları, kapalı ve açık duraklar, umumi tuvaletler, otobüs terminali gibi yerler başta olmak üzere Isparta’nın tüm noktalarında ilaçlama ve yıkama çalışmaları başlattı.

Hatta tabiri caizse halı yıkar gibi tüm caddeleri ve sokakları ilaçlı su ile dezenfekte ederek Isparta Belediyesi üzerine düşeni yaptı.

Araştırmalarıma göre Türkiye’de bu kadar hızlı bir şekilde dezenfekte işlemine başlayan belediyeler arasında Isparta Belediyesi başı çekiyor.

İlk etapta merkezi noktalara yoğunlaşıp sağlık merkezleri, hastaneler, sanayi bölgeleri, camiler, özel huzurevi ve yaşlı bakım merkezleri, özel engelli bakım merkezleri, çocuk oyun alanları ve parklar dezenfekte edilerek temizlendi. Korona virüs riskine karşı 24 saat boyunca dezenfekte işlemleri devam etti. Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen dezenfekte işlemlerine halen devam ediyorlar.

Bununla birlikte Isparta Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi (ISMEK) birimi ve Sağlık İşleri Müdürlüğü ile birlikte 24 saat çalışarak maske ve tulum üretimine başladı. Günlük maske üretimini 20 bin adete çıkararak birçok şehir maske sıkıntısı çekerken Isparta Belediyesi maskeleri Isparta merkez ile birlikte 12 ilçe, 9 belde ile köylerdeki Isparta’lılara ücretsiz olarak ulaştırıldı. Hatta pandeminin başlarında belediyeye telefon ile ulaşan maske sıkıntısını ileten tüm vatandaşların evlerine kadar kapı kapı maske dağıtıldı. Şu anda da ücretsiz maske dağıtımını belediye binasından 7 gün 24 saat olarak hala dağıtmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığının yayınladığı (Yolcu otobüsleri kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşıyabilecek) genelgeden dolayı yolcu sayısındaki düşüş nedeni ve kapasitelerinin yarısı kadar yolcu taşıyacak olan otobüs firmalarına Isparta Belediyesi olarak 50 destek indirimi sağladı.

Pandemiden dolayı tüm ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, Başkan Başdeğirmen burada fırsatçılığını ön plana çıkararak, tüm Isparta halkı evindeyken onların sağlıklı ve güzel günlerde yaşamını sürdürebileceği projelerine hız vererek alt yapısı da dahil olmak üzere en son eski Isparta Belediye Başkanı Mehmet Aybatılı döneminde düzenlenen “Kaymakkapı Meydanı’nın” yeni düzenlemesini kısa bir sürede bitirerek Isparta halkına sunmuş oldu.

Kaymakkapı Meydanı’nın düzenlemesi yapılırken yine boş durmadı, Belediye Başkan yardımcıları ile birlikte esnaflara Isparta Belediyesi tarafından üretilen maskeleri dükkan dükkan dolaşarak hem onlarla hasbihal etti, hem de maske dağıtımını Başkan yardımcıları ile birlikte yaptı.

Korona virüs sebebiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın evde kutlanmasından dolayı Isparta’daki tüm evlere Türk Bayrağı, kolonya ve maske dağıtımı yapılarak, başta çocuklar olmak üzere tüm Isparta halkına bir nebze de olsa pandemi sürecinde moral oldu.

Başkan Değirmen, fırsatçılığı elden bırakmayıp daha neler mi yaptı?

Isparta Valilik meydanındaki yıllardır atıl bir şekilde duran parkı düzenledi. Ulu Camiye ait olan umumi tuvaleti yeniden yaparak ücretsiz bir şekilde Isparta halkına sundu. Tuvaletin yanına yapmış olduğu yeni abdesthane de cabası. Bunların bakımını temizliğini de halen Isparta Belediyesi en güzel şekilde yapıyor.

Bu kadar mı? dediğinizi duyar gibiyim. Bu kadar olur mu?

Başkan fırsatı eline geçirmiş bir kere affeder mi?

Şehrin göbeğinde insanların akşamları geçerken korktuğu bir yer var. Bazen balicisi, sarhoşu vs. karanlık diye orada rahat rahat demlenirdi. Artık eski halinden eser kalmadı. Neresi acaba diye düşünenler için hatırlatayım, “Öğrenci Yolu”.

Evet eski hali biraz kötü, bakımsız, akşamları ise ışıksızdı. Şimdi hem gündüzü ayrı güzel hem akşamı ayrı güzel. Eskiden akşamları falan oradan geçerken insan bi huzursuz olurdu, fakat şimdi o korkular gitti.

Başkan fırsatçılığa doymadı daha neler mi yaptı?

Geçmiş dönem Belediye Başkanına esnafın söylemesine rağmen hiçbir karşılık göremediği, yıllardır alt yapısına dokunulmaya korkulan “Matbaalar Caddesi”ne, tüm matbaalar caddesi esnafı ile istişare ederek, bir bir hepsini dinleyip esnafın sorununu yerinde öğrenerek esnaf ile beraber matbaalar caddesinin bitirme tarihini belirleyip, pandemi sürecini fırsata çevirdi. Ve “Matbaalar Caddesini” tarihini belirlediği günde teslim ederek matbaalar caddesini yeni çehresiyle hareketlendirerek esnafı da sevindirmiş oldu.

Tüm bunlar devam ederken şehrin göbeğindeki, en son eski Belediye Başkanı Hasan Balaman’ın 2008 yılında o zamanın şartları doğrultusunda yapılan düzenleme ile günümüze kadar gelen tarihi “Üzüm Pazarı” restore çalışmasını, üzüm pazarı esnafı ile bir araya gelerek istişare eden Başkan Başdeğirmen, ada bazında çalışmalara başladı. Birinci adanın bitmesine çok az kaldı ve çalışmaları sürekli başkan yardımcıları ile birlikte takip ettiğini gözlemledim. İnşallah tamamı bittiğinde çok güzel bir görünüm alarak Isparta’mızın görünümünü daha iyi bir şekilde yansıtmış olacağını düşünüyorum.

Bu yapılanlara rağmen eleştirenlerde var mı?

-Evet var.

Ama eleştirenlere de hak vermek lazım, Isparta bunca yıl böyle yatırımı, düzenlemeyi görmeye alışık değil ki.

10-15 yılda yapılamayan birçok şeyi Şükrü Başdeğirmen 1 yıl içerisinde yapmış.

Sayın Başkan, Isparta halkı böyle şeylere alışık değil, lütfen bu yapacaklarını biraz yay alıştıra alıştıra yap! Yoksa çabuk unutuluyor yaptıkların, sonra bir şey yapmadı sanıyorlar seni.

Eee Isparta’lılar da haklı, her köşede heykel görmeye alışınca, neyseee…

Biz devam edelim en iyisi.

Yerel seçimler öncesinde Başkan Başdeğirmen’in sözünü verdiği Isparta’nın en önemli sorunlarından birisi olan kötü koku sorunuydu. Bu soruna da el attı. Kötü kokunun bertarafı için 12 milyon TL'lik yatırımla 5200 metre kapalı sistemi tamamladı. Bu sorunla alakalı çalışmaları bizzat kendisi ve yardımcıları ile birlikte takip ediyor.

Aklıma gelmişken unutmadan söyleyeyim, bunlarla birlikte Başkan Başdeğirmen, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Zabıta, İtfaiye ve Temizlik İşleri Müdürlüklerinin yeni hizmet binasının da temelini atarak Isparta Belediyesine yeni hizmet binası da kazandırmış oldu. Bildiğim kadarıyla onlar da çok yakın bir süre içerisinde biter ve yeni yerlerinde hizmet vermeye devam ederler.

Daha bitmedi devam ediyoruz.

Yıllardır yine atıl bir şekilde bekleyen “Kirazlıdere” projesine başladı. Daha önceden alkollü restoran bulunan ve bu bölgeye çıkarken ailelerin çok fazla yararlanamadığı ve Isparta manzarasının en güzel seyredilebilen bir yeri olan bu bölgeye el attı. Kirazlıdere’yi yeniden projelendiren Başkan Başdeğirmen, restoranı yıkıp yeniden yaptı. Ailelerin gelip oturabileceği ve bir de Isparta’yı seyredebileceği seyir terası yaparak Isparta halkının hizmetine sunacağını basına duyurmuştu. Muhtemelen Kirazlıdere projesi yaz ayına kadar tamamıyla bitecek ve Isparta halkı ile buluşacaktır.

Tüm bunlar olurken geldiği ilk günden itibaren Isparta’nın kanayan yarası haline gelen ITKM (Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi) ile ilgili sorunları TMSF ile görüşerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda inşaata tekrar başlandı. Başkan Başdeğirmen ve ekibi canla başla çalışarak TMSF ile olan görüşmelerinde ilk önce ITKM’deki Pazar Cami’yi açtı. Yine görüşmeler dâhilinde ITKM inşaatının hızlanmasını sağladı. Şimdi ise kültür merkezi kısmının açılmasına çok az kaldı. Daha önceleri Isparta halkı ITKM’nin açılmasını aklına bile getirmezken şimdi ne zaman açılır diyerek sabırsızlanıyor.

Bu anlattıklarım geçtiğimiz yıldan itibaren yapılan başlanan ve yapılacak olanlar. Ve daha değinemediğim bir sürü şey var. Bu kadar kısa sürede onca şey yaparak Başkan Isparta’ya katkıda bulunmuş, bize de “Allah Razı Olsun” demek düşer.

Eee boşuna demedim fırsatçı başkan diye…!

Buyurun, geldiği günden beri tüm kötü gidişata rağmen bunları fırsata çeviren bir Isparta Belediye Başkanı var. Bu yaptıklarına rağmen Başkanı kötü şekilde eleştirenler de var. Dedim ya onlar da haklı, Başkan bu kadar aktif ve Isparta’ya katkı sağladığı için onlar da alışkın değil.

Ya hu Başkan, senin bünyen bu kadar hareketliliği (aktifliliği) kaldırıyor helal olsun da!

Senin bu kadar hareketliliğini (aktifliliğini) kaldıramayan insanlar var.

Aman dikkat et!

-Böyle insanlar yapmadığını ''yaptı'' derler, yaptığını da ''yapmadı'' derler. (Allah yar ve yardımcın olsun Sayın Başkan işin zor)

Bu yazımda pandemi sürecinde, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in ne kadar fırsatçı biri olduğunu araştırmalarımla siz değerli okurlara göstermeye çalıştım. Eğer yanlış bir telaffuzda ve söylemde bulunduysam başta Sayın Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’den ve siz değerli okurlarımdan özür dilerim. Görüşlerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız çok memnun olurum.

Sağlıcakla kalın, bir başka yazımda görüşmek üzere Allah’a emanet olun.

 

 
Etiketler: KORONA, İLE, 1, YILLIK, MÜCADELE, –, FIRSATÇI, BAŞKAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı